"Enter"a basıp içeriğe geçin

KDM 4.7 ve GRUB2 Desteği

Geçtiğimiz haftalar içersinde KDE 4.7’nin duyurulması ile birlikte epeydir özlediğim bir özellik de geri dönmüş oldu. Hatırlayacaksınız ki bundan birkaç sene önceki Linux dağıtımlarında, bootloader olarak LILO veya GRUB kullanılıyorken bilgisayarı yeniden başlatmak istediğimiz zaman minik bir menü içersinde bilgisayarı hangi işletim sistemi ile başlatmak istediğimiz de soruluyordu. Bu özellik mesela benim gibi oyun oynamak için Windows açan kişileri bilgisayar yeniden başladıktan sonra bir süre kadar daha bilgisayar başına bağlıyordu çünkü aksi takdirde GRUB’ın geri sayımının ardından yine asıl işletim sistemimiz olan kullandığımız dağıtım açılabilir.

Bu özellik, dağıtımların GRUB2 kullanmaya başlamasıyla göz önünden kaybolmuştu çünkü KDM (KDE Display Manager) henüz GRUB2’yi desteklemiyordu… 4.7 sürümüne kadar. Bu sürüm ile birlikte nihayet bu sevdiğim seçim menüsü tekrar geri döndü ve ben örneğin kendi bilgisayarımda Kubuntu’yu kapatırken bir sonraki oturumun otomatik olarak Kubuntu, diğer Linux dağıtımı veya Windows olmasını sağlayabiliyorum:

Sizler de eğer KDE4 ve GRUB2 kullanıyor ve bu özelliğe sahip olmak istiyorsanız tek yapmanız gereken kullandığınız dağıtımın paket deposuna KDE 4.7’nin girmesini beklemek. Ama eğer ki KDE 4.7 kullanıyor ve hala bu özelliğe erişemiyorsanız yapmanız gereken işlem çok basit:

  1. Bir metin editörü ile “/etc/default/grub” (tırnaklar olmadan) dosyasını açın ve GRUB_DEFAULT değişkeninin değerini saved olarak ayarlayıp dosyayı kaydedip kapatın. Ardından bir terminalden root olarak update-grub veya update-grub2 komutlarını çalıştırın.
  2. Yine bir metin editörü ile “/etc/kde4/kdm/kdmrc” (kullandığınız dağıtıma göre dosyanın konumu minik değişiklikler gösterebilir) dosyasını açın ve dosya içinde BootManager değişkenini bulup değerini Grub2 olarak ayarlayıp dosyayı kaydedip kapatın.

Bu iki işlemin ardından KDM’yi veya işletim sistemini yeniden başlattıktan sonra bu özelliğin çalışır hale geldiğini göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.