"Enter"a basıp içeriğe geçin

Android Telefonları Linux’a Bağlamak

Eğer ki Android işletim sistemli bir telefon sahibiyseniz ve telefonu kablo aracılığıyla bilgisayarınıza bağladıktan sonra örneğin Eclipse altında geliştirdiğiniz bir uygulamayı telefon üzerinde test etmeye çalışırken “insufficient permissions for device” şeklinde bir hata ile karşılaşırsanız bu hatayı çözmek için yapmanız gereken işlemler şu şekilde:

 1. Bir terminal penceresinden lsusb komutunu çalıştırın. Karşınıza gelecek olan listeden telefonunuza ait olduğunu düşündüğünüz satırdaki ID değerini not edin. Örnek olarak kullandığım HTC Desire’ı şu şekilde tanıyabiliyorum:

  ID değerinin sol kısmı üretici, sağ kısmı ise ürün numarası oluyor (bendeki örnekte 0bb4:0c879). Bizim işimize sadece üretici numarasını kaydetmek yeterli olacak.

 2. /etc/udev/rules.d/ dizini altında yeni bir dosya oluşturun (adı örneğin 99-android.rules olabilir) ve bu dosya içine aşağıda göreceğiniz tek satırı ekleyip dosyayı kaydedin:
  SUBSYSTEM=="usb", ATTRS{idVendor}=="ÜRETİCİ NUMARASI", SYMLINK+="android_adb", MODE="0666" GROUP="plugdev"

 3. udev servisini yeniden başlatın (Ubuntu için sudo service udev restart) ve telefonun kablosunu çıkartıp tekrar takın.

Eğer bu işlemler yolunda gittiyse artık telefonunuzu bilgisayarınıza bağladığınızda hata ile karşılaşmadan bilgisayar-telefon arasında istediğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

2 Yorum

 1. ömer
  ömer 2 Haziran 2016

  Merhaba;
  SYMLINK android_adb kısmında yapmak istedi şey nedir, ben usb takıldığında bir uygulama açtırmak istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.