"Enter"a basıp içeriğe geçin

Linux ve Team Fortress 2

Hakkımda sayfasında da belirttiğim gibi Team Fortress 2 oyununu oynamaktan keyif alıyorum fakat oynayabilmek için Windows açmak can sıkıcı olabiliyor. En sonunda dayanamadım, Kubuntu altından TF2 oynayabilmek için kurulum işlemine başladım. Yazının devamında WINE kullanarak ülkemizde satılan Orange Box DVD’lerinden oyunun kurulum aşamalarını anlatacağım.

Öncelikle kullandığınız Linux dağıtımı ne olursa olsun, WINE yüklemiş olmanız gerekiyor. Bu işlem için kullandığınız dağıtımın paket yöneticisinde wine için bir arama yapabilir, kullandığınız dağıtımın dökümantasyonundan veya http://www.winehq.org/download/ adresindeki rehberlerden faydalanabilirsiniz.

tf2wine1WINE’ı kurduktan sonra dağıtımınızın uygulama menüsünden WINE -> Configure WINE uygulamasını çalıştırın. Gelecek olan pencerede Audio sekmesine geçin, OSS seçeneğini temizleyip ALSA’yı seçin ve OK tuşuna tıklayarak pencereyi kapatın.

WINE ile olan işimiz henüz bitmedi, şimdi de bize gerekli olan Tahoma yazı tipini WINE dizini altına kopyalamak gerekiyor. Internette yapacağınız basit bir arama ile bu yazıtipi dosyasını bulup bilgisayarınıza indirin ve /home/[kullanıcı adınız]/.wine/drive_c/windows/Fonts/ dizini altına kopyalayın.

Kuruluma başlamadan önce son olarak elinizde bulunan Orange Box DVD’lerinin içeriğini sırayla bilgisayarınızda yeni bir dizin oluşturup kopyalayın. Harddiskinizde extra 8 GB kadar yer tutacak olan bu dosyaları kuruluma başlamadan önce kopyalamanızın nedeni, kurulum sırasında DVD değiştirmek gerekirken Linux’un buna izin vermeyecek olması. Bu dosyaları kurulum bittikten sonra rahatlıkla silebilirsiniz.

tf2wine2Sıra nihayet kuruluma geldi. Harddiskinize kopyaladığınız dosyaların arasındaki setup.exe dosyasını WINE uygulaması ile çalıştırın, kurulum başlangıç ekranı karşınıza çıkacak. Bundan sonra karşınıza gelecek olan şeyler tıpkı Orange Box’ı Windows çalıştırırken kurmak gibi, kurulum tamamlanıncaya kadar hiçbir sorunla karşılaşmamanız gerekiyor.

Kurulum bittikten sonra masaüstünüze Steam ve Team Fortress 2 (ayrıca kurulum sırasında seçtiğiniz diğer oyunlar) için kısayollar belirecek. Bu simgeleri kullanarak Steam’e kendi kullanıcı hesabınızla giriş yapıp oyunu başlatabilirsiniz. Ancak aklınızda bulunsun ki, kurulumdan sonra oyunu ilk defa çalıştırırken önce büyükçe bir güncellemenin gelmesini bekleyeceksiniz 🙂

3 Yorum

 1. SARI
  SARI 1 Ağustos 2009

  efe herşey tamamda Orange Box DVD’lerini nerden buluruz sende var mı?
  varsa senden nasıl alırım ben bunları?

 2. ZX
  ZX 1 Ağustos 2009

  D&R gibi satış noktalarında bulabilirsin sanırım, ama olmazsa oyunu ülkemize getiren Aral İthalat’ın websitesinden (http://www.aral.com.tr/) veya yurtdışı kaynaklardan sipariş verebilirsin.
  DVD’leri benden alman bir işine yaramaz; oyunları oynayabilmeni sağlayacak olan Steam üyeliği için sana bir seri numara lazım olacak fakat bendeki seri numarayı kimseyle paylaşmak gibi bir düşüncem yok 🙂

 3. Cenk Atay
  Cenk Atay 1 Ağustos 2009

  aslında steam’ın web sitesinden bir hesap açtırarak oyunu steam üzerinden indirebilirsin. adamlar güzel sistem yapmış. efe sana dvd yi yollasa bile keyini kullanamıcaksın nasılsa. sistem kabul etmez. bence sen marketten almana bile gerek yok dvd’yi. aç şeyden accountu parasını ver keyini al sonra ordan indiriver 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.