"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ubuntu Üzerine Adobe Flash 11 Beta Kurmak

Dün Adobe tarafından takip edebildiğim kadarıyla 2010’un kasım ayından beri güncellenmeyen 64-bit Flash Player eklentisinin yeni sürümü çıkartıldı (Beta 1 11.0.1.60). Bu yeni sürümde geldiği belirtilen özellikler şu şekilde:

 • Stage3D APIs
 • 64-bit support
 • G.711 audio compression for telephony
 • H.264/AVC SW Encoding
 • Socket Progress Events
 • HD surround sound

Eklentinin bu sürümünü kurmak için iki yöntem var:

 1. PPA’dan kurmak; ikinci seçeneğe oranla daha kolay olan bu yöntemde yapmanız gereken tek şey bir terminal penceresi açıp aşağıdaki komutları sırayla çalıştırmak:
  sudo apt-add-repository ppa:sevenmachines/flash
  sudo apt-get update
  sudo apt-get install flashplugin64-nonfree

  Bu metod ayrıca, güncel sürüm çıktıkça otomatik olarak eklentinin de güncellenmesini sağlayacaktır.

 2. Elle kurmak; eklentinin web sayfasındaki bağlantıdan tar.gz uzantılı dosyayı indirin. İndirdiğiniz bu dosyanın içinden çıkan libflashplayer.so dosyasını /home/<kullanıcı adı>/.mozilla/plugins/ dizini altına yerleştirin.

  Eğer KDE kullanıcısıysanız arşiv içinden çıkan diğer dosyaları da /usr/ dizini altında doğru yerlere yerleştirmeniz durumunda KDE Sistem Ayarları uygulamasına Flash hakkında yeni seçenekler eklendiğini göreceksiniz.

  Bu yöntemin ilk yönteme olan bir avantajı, deb arşiviyle uğraşmadan tar.gz içinden çıkan libflashplayer.so dosyasını Ubuntugiller ile sınırlı kalmadan direkt istediğiniz herhangi bir dağıtımda kullanabiliyor olmanız 🙂

2 Yorum

 1. alp
  alp 16 Temmuz 2011

  ubuntugiller derken sanırım Debian dan bahsetmiyordunuz. Ancak Debian’da aynı yöntem ile flash desteği sağlandığını belirtmek gerekir.

 2. ZX
  ZX 17 Temmuz 2011

  Evet Ubuntu’nun Debian’dan türetilen bir dağıtım olduğunu bilerek Ubuntugiller ile Ubuntu Kubuntu …. giden işletim sistemi ailesinden bahsediyordum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.