"Enter"a basıp içeriğe geçin

Firefox 5.0+ Sürümlerdeki Adres Çubuğu Yenilikleri…

Takip ediyor ve kullanıyorsanız bileceğiniz gibi, Mozilla Firefox web tarayıcısı 4.0 sürümünden başlayarak tıpkı Google Chrome gibi büyük büyük sürüm numarası atlama yoluna gitti, biliyorsunuz 4.0 daha henüz yeni çıkmışken 2-3 ay sonra 5.0 duyuruldu. Açıkçası bir yazılımda büyük gelişmelere imza atmadan büyük sürüm numarası atlamayı doğru bulmuyorsam da yapılacak birşey yok; Firefox 6.0, 7.0 hatta 8.0 bile duyurulmuş durumda.

Hangi sürümde olacak tam emin değilim ancak sanırım Firefox 6.0 ile birlikte tarayıcının adres çubuğuna bir takım değişiklikler yapılacak. Bunlardan ilki Google Chrome’da da görmüş olduğumuz adres başındaki “http://” ön ekinin kaldırılması, yani örneğin Google’a girdiğimizde adres çubuğumuzda artık http://www.google.com.tr/ değil, www.google.com.tr yazacak. Ayrıca belirtmeliyim ki http dışındaki diğer protokol ön eklerinde bir değişiklik yok, yani bir güvenli bağlantı açtığımızda “https://” veya bir ftp dizininde gezinirken “ftp://” görmeye devam edeceğiz.

Yapılacak olan bir diğer değişiklik ise, adresin Internet Explorer’da olduğu gibi farklı şekilde renklendirilmesi. Yani örneğin eskiden adresi “blog.efeciftci.com/wp-admin/post-new.php” görürken artık “www.blog.efeciftci.com/wp-admin/post-new.php” şeklinde göreceğiz. Bu özelliğin de niçin eklendiğini anlayabilmiş değilim, bana göre bu özellik bulunduğum web sayfasını vurgulamaktan öte, bulunduğum web sayfasının adresini okumamı zorlaştırmaktan başka bir işe yaramıyor.

Bu iki özelliğin gelecek oluşundan rahatsızlık duyan birisi olarak Firefox’un Linux için olan en güncel 64-bit sürümünü http://nightly.mozilla.org/ indirip çalıştırdım ve about:config sayfasını karıştırmaya başladım. Aramam fazla uzun sürmedi, bu sözünü etmiş olduğum iki yeni özelliği kapatmak için about:config sayfasında şu iki kayıdın değerini true’dan false’a çevirmek yeterli oluyor:

browser.urlbar.trimURLs (http ön ekini eklemek/kaldırmak)
browser.urlbar.formatting.enabled (adres renklendirmesini açmak/kapatmak)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.