Sonra Soruyorlar Niye Windows Sevmiyorum?

Bu Windows denen meretin bana garezi var. Haftasonundan haftasonuna oyun oynamak için açacağım, zırt pırt taciz edip oyun zevkimin içine ediyor. Yok hayır Windows işletim sistemi ile ilişiğimi sadece oyun oynarken kullanacak kadar basite indirgemişim, ona bile sorun üretebiliyor Windows.

Mesela bir oyun oynuyorum, oyun beklenmedik bir anda minimize ediliyor. Bi bakıyorum ki Windows Update çalışmış da “benim bunu acil restart etmem lazım, bi haber vereyim sana dedim” diye pencere açmış. Yahu restart isteyen update mi olur? “Ben ne zaman istersem o zaman restart edeceksin” de diyemiyorum, mecbur en fazla 4 saat sonra tekrar taciz edilmek üzere öteliyorum.

Oyuna geri döndüğümde tabi gayet içler acısı şeyler olmuş oluyor bu 5 saniyelik kopukluk sonucunda, git baştan başla.

Neyse zaman geçiyor, herşey normale dönmüş. Ama bu sefer de bir ara aniden CPU fanı hızlanmaya, oyun teklemeye başlıyor. Masaüstüne geri dönüp bi bakarım ki Windows bu sefer de durduk yere “senin donanım puanın çok eskide kalmış, dur ben bunu bi tazeleyeyim” diye cpu, gpu, ram, harddisk ne varsa sömürmeye başlamış.

Donanım puanı nedir ya? Benim işlemcimin, harddiskimin ne olduğundan sanane? Puan verince ne oluyor? Bir de bilgisayarın donanımında en ufak bir değişiklik olmadığını görmüyor musun da yine aynı donanıma aynı puanı vermek için delirtiyorsun beni?

Hani öfkeden delirdiğiniz anlarda kafanızın içinde birşeylerin çatladığını hissedersiniz ya, o an o öfkeyle elim reset tuşuna gitti bilgisayarın. Neyse ki bir sonraki haftasonu açtığımda “resete basmışsın sen en son sefer, çok bozuldum, format at düzeleyim” yapmadı bana.