KDE İçin Bir Firefox Teması: Oxygen KDE

Linux’ta KDE kullanıcılarının bileceği üzere, GTK ile hazırlanmış olan uygulamalar (Firefox, GIMP, Inkscape, Pidgin…) göze Qt uygulamalarına nispeten birazcık “çirkin” gelir. Yazıda bu çirkinliğin sebeplerini eleştirmeyi hedeflemiyorum, bunun yerine Firefox için hazırlanmış olan bir tema hakkında bahsetmek istiyorum: Oxygen KDE.

Oxygen KDE, gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki şu ana kadar geliştirilmiş olan en yetenekli ve göze en düzgün gözüken Firefox teması. Bir Qt 4 uygulaması normalde nasıl gözükürse (pencere arkaplanı, kullanılan simgeler, pencere öğelerinin şekilleri, vs), Oxygen KDE de bu işi Firefox için o kadar iyi taklit eden bir tema. Sanırım aşağıdaki karşılaştırma ve yazının sonundaki görüntüler aradaki farkı daha iyi anlayabilmenizi sağlayacaktır:

Mutlulukla belirtmek isterim ki, Oxygen KDE, 26 Eylül 2011 tarihinde çıkan 3.5 sürümünden itibaren artık Türkçe desteğine kavuşmuş durumda. “Bir temanın çeviriye niye ihtiyacı olsun ki?” diye merak ediyorsanız, temanın oldukça detaylı bir yönetim paneliyle geldiğini belirtmeliyim 🙂

Temayı indirmek ve kullanmak için https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/oxygen-kde/ veya http://oxygenkde.netsons.org/ adresinden faydalanabilirsiniz. Ve şimdi reklamlar: