Facebook Profil Fotoğraflarınızı mı Kırpıyor?

Önemli: Facebook, bu yazıyı hazırladığım 2011 yılından bu yana  fotoğraf yönetimini değiştirdiği için artık bu yazıda yer alan bilgiler geçerliliğini yitirmiştir. Yazı arşiv amaçlı yayınlanmakta ve yorumlara kapalı hale getirilmiştir.

Ne zaman uygulamaya konduğunu bilmediğim yeni bir Facebook değişikliği yüzünden artık profil resminizi albümde yer alan bir başka resimle değiştirmeye çalıştığınızda resmi kırpmanız gerektiğiyle, ve de eski boyutlarına getirmiş olsanız bile albümde aynı resmin bir kopyasının oluştuğunu görmüşsünüzdür.

Bu durumdan rahatsızlık duyuyor, eskiden beri varolan fotoğraflarınız arasında seçim yapmak istiyorsanız yapmanız gerekenler şu şekilde:

 1. Facebook ana sayfasında soldaki menüden Fotoğraflar‘ı (Photos) seçin (https://www.facebook.com/media/photos/).
 2. Gelen sayfada Photos’un hemen aşağısındaki Yüklediklerim‘i (My Uploads) seçin (https://www.facebook.com/media/myuploads/).
 3. Burada sağda listelenen albümler arasında Profil Resimleri (Profile Pictures) albümünün hemen aşağısındaki Albümü Düzenle (Edit Album) linkine tıklayın.
 4. İstediğiniz herhangi bir fotoğrafın aşağısındaki Bu senin profil fotoğrafın (This is your profile photo) seçeneğini seçin ve sayfanın aşağısındaki Değişiklikleri Kaydet (Save Changes) tuşuna tıklayın.

Yayınlayan

Efe Çiftci

Bilgisayar Mühendisi, Özgür Yazılım Destekçisi, Trekkie.

“Facebook Profil Fotoğraflarınızı mı Kırpıyor?” üzerine 9 yorum

 1. yaa kardeşim ne kadar teşekkür etsem az kaç haftadır arıyordum su lanet seyı 😀

 2. çooookk sağolunn bi haftadır çıldırdımm bu fotoların kopyalanması yüzünden :/ keşkem Türkçe yazsaydnz ama yapabilmek için dil değiştirdim;) teşekkür ettim 🙂

 3. Teşekkürler, yazıyı Türkçe açıklamaları içerecek şekilde güncelledim 🙂

 4. facebook son haliyle bu dediğiniz yapılmıyor, başka çözümünüz var mı acaba ? …media/myuploads/’ a girince kare kare halinde albümler çıkıyor, albüme girme dışında bi seçenek yok, albüme girip düzenle dediğimizde de , fotoğrafların üstünde gizli sekmeler var , fareyi oraya getirdiğimizce cıkıyor, ve başka albüme taşı sil vs dışında seçenek yok :S

 5. Bu anlattığıma gerek kalmamış, aradan geçen süre boyunca Facebook bu davranışı düzeltmiş. Profil resimleri albümünden istediğiniz fotoğrafı seçmeniz yeterli.

 6. önemli olan kırpmadan yapmak.. sorun sadece bununlada bitmiyor, mesela neden albumler arasında resim transferleri yapamıyoruz? yada neden profil fotolarının içine yeni bir fotoğraf upload edemiyoruz??

 7. ya bn bu dediklerinizi giriyorum fotoğrafları giriyorum daha doğrusu sizin linkinizden işte böyle yan yana movil yükleme kapak foto profil ve zaman tüneli diye yan yana albümler çıkıyor…. gelen sayfada photosun altındaki yüklemeler demişsiniz ama bnde yazmıyor 🙁 ve (My Uploads linkini tıklıyorum yine yan yana aynı sayfa çıkıyor….. sağda listelenen albümler arasında Profil Resimleri (Profile Pictures) albümünün hemen aşağısındaki Albümü Düzenle (Edit Album) linkine tıklayın demişsiniz alyında öyle bir link yok…. LÜTFEN YARDIM EDİN YHAAA 🙁 🙁

Yorumlar kapalı.