Facebook Profil Fotoğraflarınızı mı Kırpıyor?

Önemli: Facebook, bu yazıyı hazırladığım 2011 yılından bu yana  fotoğraf yönetimini değiştirdiği için artık bu yazıda yer alan bilgiler geçerliliğini yitirmiştir. Yazı arşiv amaçlı yayınlanmakta ve yorumlara kapalı hale getirilmiştir.

Ne zaman uygulamaya konduğunu bilmediğim yeni bir Facebook değişikliği yüzünden artık profil resminizi albümde yer alan bir başka resimle değiştirmeye çalıştığınızda resmi kırpmanız gerektiğiyle, ve de eski boyutlarına getirmiş olsanız bile albümde aynı resmin bir kopyasının oluştuğunu görmüşsünüzdür.

Bu durumdan rahatsızlık duyuyor, eskiden beri varolan fotoğraflarınız arasında seçim yapmak istiyorsanız yapmanız gerekenler şu şekilde:

  1. Facebook ana sayfasında soldaki menüden Fotoğraflar‘ı (Photos) seçin (https://www.facebook.com/media/photos/).
  2. Gelen sayfada Photos’un hemen aşağısındaki Yüklediklerim‘i (My Uploads) seçin (https://www.facebook.com/media/myuploads/).
  3. Burada sağda listelenen albümler arasında Profil Resimleri (Profile Pictures) albümünün hemen aşağısındaki Albümü Düzenle (Edit Album) linkine tıklayın.
  4. İstediğiniz herhangi bir fotoğrafın aşağısındaki Bu senin profil fotoğrafın (This is your profile photo) seçeneğini seçin ve sayfanın aşağısındaki Değişiklikleri Kaydet (Save Changes) tuşuna tıklayın.