*buntu 10.04’teki public_html ve PHP Sorunu

Çiçeği burnunda Ubuntu sürümü olan 10.04 – Lucid Lynx’e geçiş yaptıktan sonra eskiden kullandığım paketleri tekrar yüklemeye başlamıştım. Bir süre sonra sıra Apache, PHP, vs kurulumuna geldi. Her zaman yaptığım gibi “sudo apt-get install apache2 php5 libapache2-mod-php5” komutu ile bu paketlerin kurulumunu gerçekleştirdim. Hemen ardından Apache için UserDir eklentisini de etkinleştirdim, kendi kullanıcı dizinim altında ayrıca yayınlamayı tercih ettiğim sayfalar var diye. Ancak bu eklentiyi etkinleştirip Apache’yi yeniden başlattığım zaman kullanıcı dizinim altındaki PHP dosyalarının çalıştırılmak yerine kaynaklarının bilgisayara indirilmeye çalıştığını gördüm – eski sürümdeki paketlerde bulunmayan bir hata vardı.

Eğer benzer bir sorunla karşılaşan olursa diye burada not düşmek istiyorum, webde yaptığım minik bir araştırma ile sorunun çözümüne şu şekilde erişilebiliyor:

  1. “/etc/apache2/mods-available/php5.conf” dosyası en sevilen metin editöründe root yetkileriyle açılır.
  2. Dosya içindeki yorum satırlarından da görülebileceği üzere 4 satırdan oluşan <IfModule mod_userdir.c> … </IfModule> bölümü satır başlarına # işareti konarak etkisizleştirilir, dosya kaydedilir.
  3. sudo service apache2 restart

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo