Linux ve Çoklu Dokunma

Dokunmatik ekranların aynı anda birden fazla noktasına basınç uygulayarak kullanılması işlemine çoklu dokunma (multi-touch) deniliyor. Çoklu dokunma bildiğim kadarıyla ilk önce Apple iPhone ile hayatımıza yaygın şekilde girmeye başlamış, ardından Microsoft Surface’ta da bu teknoloji kullanılmıştı.

Bu yıl içersinde çıkartılacak olan Windows 7’deki çoklu dokunma özellikleri övüle dursun, bir grup yazılım geliştirici Linux kernel 2.6.30 üzerinde çalışan basit bir uygulama yazmış. Teknik detaylara fazla girmek istemeden basitçe anlatmak gerekirse, şu an için özellikleri oldukça kısıtlı olan bu uygulama ile Compiz’in etkinleştirildiği bir Linux masaüstünde parmaklarımızı kullanarak pencereleri yeniden boyutlandırma, taşıma gibi temel işlemler gerçekleştirilebiliyor.

Projenin kendi sitesinde de belirtildiği gibi bu sadece bir başlangıç, gelecekte yapılabilecek olan şeylerin bir ön izlemesi sadece. KDE 4 çalıştıran bir SUSE dağıtımı üzerinde kaydedildiğini düşündüğüm aşağıdaki videoyu izlerken dokunmatik ekranı olan bir bilgisayara sahip olmadığım halde oldukça heyecanlandım 🙂

Projenin ana sayfası: http://www.lii-enac.fr/en/projects/shareit/linux.html